Jak zbierać dane

Nazwa konta Limit liczby uczestników Minimalna powierzchnia jezior Płynięcie po wyznaczonej trasie Rodzaj trasy płynięcia Ile razy można wybrać to samo jezioro mające wyznaczone trasy płynięcia        
       
Pływaj jak chcesz lub po siatce brak limitu nie dotyczy opcjonalnie siatka 200x200m max 5 razy        
Bądź najlepszy brak limitu 5 km2 / 500 ha obowiązkowo siatka 200x200m max 5 razy        
Dla cierpliwych Max. 100 30 km2 / 3 000 ha obowiązkowo linia - co 200m max 8 razy        

 

Nazwa konta Co otrzymujesz w zamian za płynięcie zgodnie z pobraną trasą płynięcia i po pozytywnej weryfikacji przesłanych danych Minimalna liczba uczestników w rywalizacji Nagroda za punkty rankingowe Możliwość dodawania danych historycznych Co otrzymujesz w zmian za pozytywnie zweryfikowane dane historyczne
bezterminowy dostęp do serwisu i przedłużania subskrypcji coroczna aktualizacja na karcie SD punkty lojalnościowe ze sprzedaży licencji na serwis punkty rankingowe bezterminowy dostęp do serwisu i przedłużania subskrypcji punkty rankingowe
Pływaj jak chcesz lub po siatce TAK NIE NIE NIE nie dotyczy nie dotyczy TAK TAK nie dotyczy
Bądź najlepszy TAK NIE NIE TAK 20 TAK TAK NIE 100 pkt *
Dla cierpliwych TAK TAK TAK TAK 20 TAK TAK NIE 300 pkt *

 

Jak zbierać dane?

Zbieranie danych o głębokości jezior nie jest trudne, wymaga jednak przyjęcia jednolitego dla wszystkich systemu zbierania danych.
Ważne jest, aby przed każdym pomiarem zapisać stan wody. Najlepsze do tego są wodowskazy montowane przez odpowiednie służby zarządzające jeziorem. Najczęściej jednak nie mamy pod ręką takiej specjalnej tyczki pomiarowej, więc zamiast wodowskazu można użyć dowolny element stały zanurzony w wodzie, na którym można zaznaczyć poziom wody, np. solidne metalowe filary pomostu. Ta informacja będzie bardzo użyteczna podczas dokonywania pomiaru aktualizacyjnego. Należy jednak pamiętać że korzystając z prowizorycznego wodowskazu jakim jest filar pomostu, powinno się wybrać taką konstrukcję która jest stabilnie osadzona w dnie. W przypadku mniej stabilnych konstrukcji podczas okresu zimowego lód może nieodwracalnie zaburzyć wcześniejszy poziom odniesienia.

Po założeniu konta i weryfikacji telefonicznej dla użytkownika są dostępne Trasy Płynięcia dla wybranych zbiorników (konto aktywowane jest w przeciągu 3 dni od jego założenia). Można wtedy ze swojego konta wybrać jeziora, na których chce się zbierać dane a następnie pobrać Trasy Płynięcia dostępne w formacie gpx i załadować na echosondę. Każdy Uczestnik będzie miał przypisaną własną Trasę Płynięcia i dzięki temu nie będzie powielał pracy innych. Pozwoli to też na szybsze zebranie danych dla danego jeziora oraz zagwarantuje odpowiednią dystrybucję punktów pomiarowych. Przykładowe Trasy Płynięcia dostępne są w zakładce Zbieraj dane – Mapa jezior.

Jakie są wymagania sprzętowe?

Nie wszystkie echosondy umożliwiają zbieranie danych. My w tym projekcie postawiliśmy na najbardziej sprawdzone tj echosondy firmy Lowrance z serii HDS gen2 i Elite HDI. Więcej informacji o sprzęcie i jego obsłudze uzyskasz kontaktując się z naszym partnerem Janem Gieryczem z firmy Canoe.

W jakim formacie przekazać dane?

Dane należy przekazywać w formacie ww. echosond tj. należy dołączyć pliki *.sl2 oraz *.slg lub w przypadku danych historycznych inne formaty umożliwiające odtworzenie ukształtowania dna na dzień wykonanych pomiarów historycznych (np. tabela w formie *.csv lub inne). Ponadto, jeśli zajdzie konieczność udokumentowania niemożności zebrania danych na wyznaczonej Trasie Płynięcia, należy zamieścić zdjęcia wraz z odpowiednią notatką wyjaśniającą czemu nie można było zebrać danych.

Jak zapisać dane na kartę SD?

Wykonując pomiary batymetryczne, echosonda zapisuje pliki na karcie SD. Dla dużych zbiorników taki zapis może zajmować kilka GB. Dlatego powinno się unikać zapisów powyżej 1GB, a jeśli wymaga tego powierzchnia jeziora należy zapamiętywać zebrane dane w kilku plikach, tzn. po przepłynięciu fragmentu należy dokonywać zapisu danych. Daje to bezpieczeństwo podczas zbierania danych, gdyż w razie uszkodzenia pliku strata zapisu jest tylko z fragmentu jeziora a nie z całości. Poza tym pliki powyżej 1GB trudniej się obrabia i konwertuje do mapy ukształtowania dna.

Co to jest Trasa Płynięcia?

Trasa Płynięcia bazuje na obrysach jezior z otwartego projektu OSM. Oznacza to że w wielu miejscach linia brzegowa ograniczająca Trasę Płynięcia nie zgadza się z rzeczywistością i nie ma poprawki na linię roślinności wynurzonej. Jeżeli przypisana Trasa Płynięcia wychodzi poza rzeczywisty obrys jeziora lub przechodzi przez obszar, po którym nie można pływać, np. gęsta roślinność wynurzona, Uczestnik powinien przesłać zdjęcie potwierdzające niemożność wykonania pomiarów. Jeżeli trasa płynięcia nie obejmuje rzeczywistej linii brzegowej, Uczestnik powinien zadbać o uzupełnienie danych z tego obszaru, samemu wyznaczając trasę zbierania danych na obszarze nie objętym Trasą Płynięcia. Powyższe utrudnienia stanowią ułamek procenta łącznej powierzchni dostępnych jezior i są losowe.